Симптоми такі: вкрай несамостійність користувача, невміння відмовити, сказати "ні" (те, що називають "слабкою волею"), вразливість критикою або несхваленням, небажання брати на себе відповідальність і ухвалювати рішення, як наслідок, сильна залежність від поважних людей. Усе це характеризує
пасивну життєву позицію, коли людина відмовляється першою контактувати з оточуючими та самостійно ухвалювати рішення.
Крім того, для залежного типу особистості властиві страх самотності й бажання його уникати, частою буває соціальна дезадаптація (непристосованість), яка характеризується вузьким колом спілкування (можливе спілкування з людьми, але дуже поверхневе), невмінням висловити думку, поділитися своїми переживаннями з оточуючими, невмінням спланувати свій час. Ці люди часто відмовляються від раніше намічених цілей і, як наслідок, впадають у депресію. Тож завдяки спілкуванню в Інтернеті особи, які схильні до залежностей, компенсують свої потреби в спілкуванні та перебувають у стані захищеності.
Фізична шкода здоров’ю від Інтернет-залежності не настільки є очевидною, як, наприклад, цироз печінки при алкоголізмі або висока вірогідність удару, використовуючи кокаїн. Ризик для здоров’я під час використання Інтернету є мінімальним, але помітним. Зазвичай ці залежні особи намагаються користуватися Інтернетом будь-де за найменшої можливості, а окремі сеанси можуть сягати п’ятнадцяти годин.
У 1999 році лікар Янг презентувала модель розвитку Інтернет-залежності, в якій головні ролі відіграють доступність, контроль та збудження. Відповідно до цієї моделі, потяг до Інтернету розвивається завдяки трьом головним чинникам:
а. Доступність інформації, інтерактивних зон і порнографічних зображень;
б. Персональний контроль і анонімність інформації, що передається;
в. Внутрішні почуття, які на підсвідомому рівні встановлюють більший рівень довіри до спілкування в он-лайні.
Важливо зрозуміти, що залежність - це
порушення, коли людина вже не належить собі повністю. Розуміння, підтримка і емоційний контакт із залежною людиною потрібні для того, щоб йому допомогти.
Головний принцип
лікування залежності - заміщення.
Святе місце порожнім не буває. Не можна руйнувати старий будинок, не побудувавши заздалегідь новий. Подолання залежності полягає в побудові нової системи самоусвідомлення людиною, в якій вона навчається наново взаємодіяти з навколишнім світом. Під час цього процесу дуже важливою є підтримка і допомога рідних.
У Китаї підлітків, які страждають від інтернет-залежності, лікують електрошоком. Лікарі вважають, що надмірне захоплення віртуальним світом нерідко призводить до проблем в реальному житті. За опублікованими на початку листопада даними пекінського управління суспільної безпеки, 76% злочинів серед підлітків в тому або іншому ступені мотивовані пристрастю до онлайн-ігор.
Підтримуйте здоровий спосіб життя, не піддавайтесь експлуатації інтернетом!