Нові і маловідомі види спорту (част. 4)
Ви любите дивитись, як шумить вода, як вона розлітається на тисячі бризок? Водночас хочете перевірити себе на витривалість, а також на вміння працювати в команді? Тоді, либонь, вам сподобається швидкісний сплав по гірській річці, або рафтинг.
Рафтинг принципово відрізняється від інших видів водного туризму як видом судна, на якому робиться сплав, так і ідеологією. Рафтинг є комерційним виглядом сплаву, тобто для участі в сплаві не потрібно жодного попереднього досвіду. Досить оплатити тур - і ви в групі. Відповідно річки для рафтингу мають бути легкодоступні і до них мають бути прокладені дороги на старт і фініш маршруту.
Для рафтингу підходять річки з великою кількістю порогів, шивер, перекатів і водоспадів. Такі річки зазвичай знаходяться в гірських районах або на дуже рельєфній місцевості. Як наслідок, подібні райони слабо або взагалі не заселені.
Згідно з міжнародними стандартами, річковим порогам присвоюється категорія складності від першого до шостого рівня Проходження порогів першої та другої категорії складності вважається досить легким і не вимагає особливої майстерності. У сплав по такій ріці можна взяти навіть дітей. При проходженні порогів третього рівня складності збільшується навантаження і доводиться докладати вже більше зусиль при маневруванні. Хоча при всій складності і можливі різні екстремальні ситуації, нічим серйозним, крім значного викиду адреналіну, вони не загрожують. На відміну від попередніх категорій, четвертим рівнем називають дійсно складні пороги, проходження яких пов'язано з небезпекою та вимагає від рафтера миттєвої реакції, великої майстерності та досвіду. Пороги п'ятої і шостої категорії складності по зубах тільки професіональним спортсменам та дуже досвідченим любителям. Рафтинг досить небезпечне захоплення, особливо коли йдеться про маршрути 3-ьої і вище категорії. Основними небезпеками є: - подолання потужних порогів і водоспадів;
- попадання рафтера в «бочки» і завали, підводні кишені;
- травми, переохолодження;
- віддаленість від цивілізації і, як правило, відсутність зв'язку з рятувальними службами;
В Україні рафтинг - також популярний вид спорту. Ним займаються на гірських річках Кримських гір та Карпат (Черемош), також Тиса, Случ, Прут. Хм, хтілося б колись попробувати, тим більше в Україні це можливо. Хто зі мною? ;)
|