Ось так я розпочинаю вести нову рубрику "Цей день в історії". Суть її полягатиме в тому що, я постараюся висвітлити цікаві і оригінальні події, що відбулися в українській історії, а також заглянемо, що відбувалося у той час в світі, бо як писав наш геніальний пророк Тарас Шевченко: "І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь!". Що ж поїхали.
Як би не було дивно та історія українського народу мене все більше і більше захоплює (я горджуся тим, що є УКРАЇНЦЕМ). Гортаючи багатотомне видання життя українців, само по собі виникають різноманітні почуття та емоції, що заставляють задуматися, поміркувати над подіями, порівняти із сьогоденням. Ось деякі моменти з нашого буття на землі:
- прагненя вчитися, просвічувати народ було закладено ще з далеких часів, коли ще в Україні навіть і жінки в княжі часи вміли писати, так і в час відвертої пропаганди русифікації населення відбувається піднесення народу через недільні школи, зокрема 19 травня 1861 — у Сумах відкрито першу в Україні недільну школу, де навчали усіх неграмотних або малогрматоних людей.
- не дарма я у статі згадував про Т. Шевченка, бо як не дивно про нього пам'ятає той далекий травневий день (22 травня 1861 року), коли його останки НАРЕШТІ спочили на рідній, заповітній землі, а саме на Чернечій горі в Каневі.
- "Без Бога, ні до порога" не дарма так звучить народна приказка, бо український народ виокремлюється здавна глибокою вірою та побожністю. Тому і дбають, щоб Божий дім був найкращим серед усього що є в місті чи селі. Так ще за часів Володимира Великого було збудовано перший камяний храм на честь Пресвятої Богородиці (25 травня 996 рік)
- Доля українського народу служила не одному пану і царю, а й самому цісарю. А все то почалося з 28 травня 1569 року, коли було підписано Люблінську унію, яка проголошувала воззє'днання Польського Королівства та Великого князівства Литовського (більшість земель України були у складі цього князівства, яке жило за принципом "старого ми не змінюємо, а нового не впроваджуємо") в єдину державу Річ Посполиту, а потім почалося: і утиски (30 травня 1876 року — у німецькому містечку Емс російський цар Олександр ІІ підписав Емський указ, спрямований на придушення української мови та культури), і знищення (25 травня 1709 року — За наказом Петра I зруйновано Запорізьку Чортомлицьку Січ), і переслідування (20 травня 1961 року — за створення Української робітничо-селянської спілки Львівський обласний суд засудив Левка Лук'яненка до смертної кари, а його товаришів — до різних термінів позбавлення волі) і навіть вбивства (як наслідок 22 травня 1979 року — похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі у Львові, який вилився у масову акцію протесту).
- Моменти, коли кожний українець розуміє, що про нас таки знають:
20 травня 2009 року — Донецький "Шахтар" переміг у останньому фіналу Кубку УЄФА бременській Вердер з рахунком 2-1, ставши першим українським футбольним клубом, який здобув клубний трофей за часів Незалежності.
21 травня 1892 року — в Києві запущений перший в Російській імперії електричний трамвай.
29 травня 1964 року — у Києві відкрито найбільший у СРСР ботанічний сад.
31 травня 1894 року — відкрито львівський електричний трамвай.
30 травня 1985 року — У Франції на авіакосмічному салоні відбувся перший показ літака Ан-124 «Руслан» (як не як українське проектування)
А тепер трішки про те що було в той час і світі (тут я дозволю собі деякі коментарі):
20 травня 1874 року — Леві Штраус випустив на ринок блакитні джинси (ов, варто памятати, що то був одяг для робітників!)
22 травня 1960 року — стався найсильніший у 20-му столітті землетрус з силою 9,5 баллів за шкалою Ріхтера — в Чилі (постраждало близько 6 тис осіб, а збитки станом на 1960 рік становив півмільярда доларів)
23 травня 1953 року — упродовж 48 годин в Литві арештовані та депортовані майже 37 тисяч селян, що не вступили в колгоспи (в Україні Сталін за це зробив штучний голод в 1932-1933 рр.)
24 травня 1956 року — в Лугано пройшов перший конкурс пісні Євробачення, в якому брали участь 14 представників семи країн Європи (шкода що там не була Україна, так були б завжди в фіналі автоматично)
25 травня 1895 року — У Лондоні письменника Оскара Вайлда посадили у в'язницю за аморальну поведінку (зв'язок з чоловіком) - (а тепер уявіть собі скільки було посаджено людей тепер! ото б був би рай і питання про все таке зникнули б)
і того ж дня
1953 року — У штаті Техас почав мовлення перший у світі освітній телеканал
26 травня 1868 року — остання публічна страта в Англії (ото люди молодці, а в СРСР додумалися та через майже століття (
1947 року) у той самий день, тільки не надовго всього на три роки, тобто до
1950 року)
27 травня 1933 року — відбулася прем'єра мультфільму Волта Діснея «Троє поросят» (хто його не дивився, цікавий мультик)
29 травня 1928 року — Фріц фон Опель на експериментальному автомобілі власної конструкції подолав рубіж швидкості в 200 км/год.
і того ж дня у
1953 році — людина вперше здолала найвищу точку планети: на вершину Джомолунгми піднялись новозеландець Едмунд Персиваль Гілларі і шерп Норгей Тенциг (народ, хто зі мною???)
31 травня 1859 року — на башті Біґ-Бен у Лондоні запрацював знаменитий сьогодні годинник.
І на останок, кумедні випадки в історії:
19 травня 1991 року — в Кувейті суд засудив до довічного ув'язнення людину — за те, що той надів майку із зображенням Саддама Хусейна (цікаво за щоб у нас засудили в Україні?)
25 травня 1957 року — У Москві відкрито найбільший в СРСР готель «Україна» ( минулого року його було перейменовано після реконструкції на Radisson Royal Hotel, Moscow.)
Що ж шануймося, та памятаймо про "тіні забутих предків"